


| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 150 V |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 160 V |
| Power Dissipation | 2 W |
| Gain Bandwidth Product | 100 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 70 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25901
Ext.Price$0.25901
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25901 | $0.25901 |
| 10 | $0.25450 | $2.54500 |
| 25 | $0.25334 | $6.33350 |
| 50 | $0.25219 | $12.60950 |
| 100 | $0.25104 | $25.10400 |
